Az Interreg VI - a Románia-Magyarország program keretében megvalósuló Szeged-Timisoara Dream Railway (DREAM ROHU00632) című stratégiai projekt támogatási szerződése 2024. december 23-án lépett hatályba.
Csongrád-Csanád Vármegye Önkormányzata számára az elmúlt években sok olyan pályázati lehetőség adódott, ami teljesen új szakmai területre vezette az önkormányzatot. A közös pont ezekben az volt, hogy olyan feladatot vállalt fel, amelyben szükség volt a vármegyei szintre, összekötve a települési és országos szinteket.
A Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat Szegváron, a Károlyi-kastély udvarán tartotta rendezvénysorozatának következő állomását, ahol a szegvári és környékbeli gyerekeké volt a főszerep.
A Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat fotópályázatot hirdetett a megyei lakosság számára, mely 2021. július 31-én zárult.
A pályázat célja volt, hogy a pályamunkákon keresztül megismertessük, népszerűsítsük a Csongrád-Csanád megyei épített örökségeket, természeti környezetet, valamint az értéktárban szereplő értékeket. A pályázatok elbírálására e három témakörben kerül sor.
A fotók közül szakmai zsűri választja ki a nyertes pályamunkákat, melyek bemutatásra kerülnek a „A Csongrád-Csanád Megyei Identitás erősítése” című, TOP-5.3.2-17-CS1-2020-00001 projekt keretében megvalósuló rendezvények egyes állomásain.
Tájékoztatjuk a Kedves jelentkezőket és érdeklődőket, hogy az eredményhirdetésre várhatóan 2021. szeptember végén kerül sor, ameddig szíves türelmüket kérjük. A beérkezett pályamunkák és a pályázat eredménye megtekinthető lesz a Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat honlapján, facebook oldalán, illetve minden kedves résztvevőt kiértesítünk.
Kedvezményezett neve: Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat
A projekt címe: Értékeink határtalanul
A pályázat azonosítószáma: HUNG-2021/8383
A támogatás összege: 1.500.000 Ft
Támogatás mértéke: 100%
Támogatási cél: II. célterület - Települési, tájegységi értéktárak létrehozása
A Projekt megvalósításának időtartama: 2021.06.25 – 2022.04.30.
A projekt tartalmának bemutatása:
A Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat Parajd Község Helyi Tanácsával kíván együttműködésben projektet megvalósítani a Hungarikum 2021 felhívás keretében. A Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat országosan is élen jár a megyei értékek felkutatásában és a hagyományok ápolásában. A Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat jelen pályázati lehetőségnek köszönhetően a határon túli értékek felkutatásában és azok megőrzésében próbál segíteni. Parajd és környéke bővelkedik természeti és kulturális értékekben, amelyek települési szintű értékbevétele fontos szempont mind a külhoni mind az anyaországbeli magyarság számára.
Projektünk keretében a Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat munkatársai szakmailag segítik a települési értéktár kialakításában, illetve a létrehozott értéktárba történő értékek felvételében Parajd Helyi Tanácsát. Projektötletünk másik része a szakmai tapasztalat és tudásátadás érdekében a Csongrád-Csanád Megyei Értéktár, illetve a Csongrád- Csanád Megyei Önkormányzat szakmai munkatársainak Parajdra történő kiutazása. A személyes egyeztetés elengedhetetlen a multiplikatív, tovagyűrűző hatású együttműködésben, illetve a terveink szerint a Csongrád-Csanád Megyei Értéktár elemeinek egy részével fizikai jelenlét keretében mutatnánk be egy a Parajdon vagy Parajd környékén megszervezésre kerülő rendezvény keretében. Erősíteni és támogatni kívánjuk a parajdi értékgyűjtő akció/mozgalom szerveződését, amelynek egyik leghatékonyabb módja a személyes kooperáció és tapasztalatátadás.
A projekt az Agrárminisztérium támogatásával valósul meg.
Kedvezményezett neve: Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat
A projekt címe: Ismerd meg Csongrád-Csanád megye értékeit!
A pályázat azonosítószáma: HUNG-2021/8155
A támogatás összege: 3.500.000 Ft
Támogatás mértéke: 100%
Támogatási cél: I. célterület: A Htv. szerinti nemzeti értékek bemutatása és népszerűsítése
A Projekt megvalósításának időtartama: 2021.06.28 – 2022.04.30.
A projekt tartalmának bemutatása:
A Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat működésében kiemelt figyelmet fordít a Csongrád-Csanád megyei értékek és hagyományok őrzésére és ápolására. 2013. évben a Csongrád Megyei Közgyűlés létrehozta a Csongrád Megyei Értéktár Bizottságot, illetve Csongrád Megye Értéktárát. Ezt követően számos értékkel gazdagodott az Értéktárunk, amelyek minél szélesebb körben történő megismertetése a célunk. E cél eléréséhez számos eszközt alkalmazunk, többek között kiadványok megjelentetése, rendezvényeken részvétel, iskolások körében pályázatok hirdetése, amelyek nyereménye egyrészről a pályázatok összeállítása során az értékek megismerése, míg a tényleges díj a megye értékeinek fizikai valóságban történő meglátogatása, átélése. E célrendszer folytatásaként szeretnénk jelen pályázat keretében megújítani Csongrád-Csanád Megye értéktári kiadványát. A kiadvány létrejötte óta, nagy örömünkre, számos újabb értékkel gazdagodott értéktárunk, illetve 2020. évben megyénk neve is megváltozott Csongrád megyéről Csongrád-Csanád megyére, így ezen új tényezők beépítésével és egy modernebb formavilággal szeretnénk megjelentetni Csongrád-Csanád Megye Értéktári kiadványát, új köntösben, a teljes értéktári tartalommal. A célcsoportunk a teljes Csongrád-Csanád megyei lakosság, illetve nemzetközi és belföldi jelentőséggel bíró rendezvényeken történő megjelenés a kiadvánnyal.
A pályázat keretében továbbá a megyei önkormányzat a megyei értékek bemutatásával időszaki kiállítást kíván szervezni a megye hét járásába, ezzel is biztosítva a megye teljes területére kiterjedően az értéktári elemek megismertetését. Megyénk legismertebb értékeiről rendelkezünk állandó kiállítással Önkormányzatunk épületében, azonban ezt a kiállítást szeretnénk megújítani és bemutatni a megye teljes lakosságának, gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt.
A projekt az Agrárminisztérium támogatásával valósul meg.
A 2020-ban elnyert Hungarikum pályázat adatai:
A pályázat azonosítószáma: HUNG-2020/6472
A projekt címe: Értékünk Csongrád-Csanád megye
A támogatás összege (Ft): 3.999.991 Ft
Támogatás mértéke: 100%
A Projekt megvalósítási helyszínei: Csongrád-Csanád megye (Magyarország)
A Projekt megvalósításának szerződés szerinti és a megvalósítás tényleges időpontjai:
A projekt tartalmának bemutatása: A Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat pályázatot nyújtott be a Hungarikum 2020 pályázati felhívás keretében az I. célterület a) és c) alcélokra az alábbiak szerint:
I. a, Nyomtatott és elektronikus kiadványok, honlapok, filmek készítése:
- 4 témakör szerint 4*min. 60 másodperce promóciós videófilmek elkészítése
- 1 db min. 180 másodperces Megyei Imázs film készítése
A Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat Megyei Értéktárban szereplő értékeit kívánja népszerűsíteni rövid, turisztikai videó/promóciós filmek készítésével 4 témakör meghatározásával.
A pályázat a gasztroturizmus, Csongrád-Csanád megye gyógy- és termálfürdői, épített környezetünk és kulturális értékeink, illetve természeti értékeink köré épül. Rövid, minimum 60 másodperces turisztikai jellegű promóciós célú videóinkkal szeretnénk népszerűsíteni megyénk értékeit számos platformon, többek között a közösségi médiában, a Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat hivatalos oldalain (facebook, saját honlap, illetve új turisztikai honlap), ahol kortól és nemtől függetlenül a lehető leggyorsabban érhetjük el a célközönségünket, illetve rövid távú céljaink között szerepel (tervezése folyamatban) egy új, 21. századi, pezsgő turisztikai honlap létrehozása, amelynek alapját Csongrád-Csanád Megye Értékei biztosítanák. Ezen honlapon a pályázat keretében létrehozott videókat fogjuk használni, így is teret biztosítva Csongrád-Csanád Megyei Értékek marketingjének.
A projektötlet és annak megvalósításának aktualitását jelentette, hogy 2020. június 4. napon Csongrád megye neve megváltozott a 19/2017. (X. 5.) OGY határozat értelmében, amelyet követően már Csongrád-Csanád megye megnevezés él. Fontosnak tartjuk, hogy e jeles eseményhez kapcsolódva hirdessük Csongrád-Csanád megye értékeit az elérhető legmodernebb technika alkalmazásával.
A 4 db 1-1,5 perces időtartamú videóink magas, 4K minőségben készülnének 360 fokos látószöggel, és azon értékeinknél, ahol releváns (elsősorban természeti és épített környezetünkben), légi felvételek készülnek.
Továbbá tervezzük Megyei Imázsfilm elkészítését min. 180 másodperces időtartamban szintén a Csongrád-Csanád Megyei Értékekről. Az imázsfilm sokoldalú és hatékony marketingeszköz, feltölthetjük honlapunkra, gyűjthetünk rá nézőket és lájkokat, reklámként használhatjuk az Interneten és a TV-ben, levetíthető rendezvényeken.
Mind a promóciós videók, mind a Megyei imázsfilm elkészítését szakértőkre bízzuk, beszerzés keretében, referenciákkal rendelkezőket választunk ki. A videók elkészítésének költségei minden esetben tartalmazzák a koncepció Megrendelővel történő egyeztetését (koncepció elkészítését), látványvilág megalkotását, helyszínre kiszállást, forgatást, vágást, utómunkát, esetleges szín és tónuskorrekciót, hang utómunkát, folyamatos kapcsolattartást a megrendelővel, a vágott és vágatlan anyag átadását a megrendelő részére.
A projektötletünk harmadik eleme a Hungarikum 2020 pályázat keretében tanulmányi utak megszervezése hét iskola javára a megye hét másik járásában. Tanulmányi utanként 14 fő diák és 2 fő kísérővel, 7x1 napos út utazási költségével és sofőr napi díjával, összesen 112 fő részére teljes ellátás biztosítása napi hideg és meleg étkeztetéssel, 112 fő részére baleseti biztosítással és 112 fő részére belépő jegyek biztosításával. A 7 db tanulmányi kirándulás helyszínei: a Szentesi, a Csongrádi, a Kisteleki, a Hódmezővásárhelyi, a Mórahalmi, a Szegedi és a Makói járás.
Figyelem!!! Fotópályázatunkat meghosszabbítottuk a nagy érdeklődésre és a jó időre tekintettel. Várjuk a pályamunkákat továbbra is az alábbi e-mail címen:
A Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat fotópályázatot hirdet a megyei lakosság számára.
A pályázat célja, hogy a pályamunkákon keresztül megismertessük, népszerűsítsük a Csongrád-Csanád megyei épített örökségeket, természeti környezetet, valamint az értéktárban szereplő értékeket.
Felkerültek honlapunkra az „Értékünk Csongrád-Csanád megye” című videópályázat nyertesei és beküldött pályamunkáik.
Bővebben
A Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat a Csongrád-Csanád Megyei Rendőr-főkapitányság Megyei Balesetmegelőzési Bizottságának szakmai támogatásával rajzpályázatot hirdet általános iskolás gyermekek felső tagozatos tanulói részrére. Közös célunk, hogy a gyermekek az oktatási intézmények környékén biztonságban legyenek, ezért a gyermekeket kérjük, rajzaikon keresztül hívják fel a közlekedők figyelmét arra, hogy az iskola környékén közlekedjenek lassabban, óvatosabban, vigyázzanak rájuk.
A Csongrád Megyei Önkormányzat a Széchenyi 2020 program nyújtotta 100%-os támogatási intenzitású 30 millió forint összegű támogatást nyert egy klímastratégiai dokumentum, valamint platform létrehozására és működtetésére a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program támogatása keretében. A „Csongrád Megye Klímastratégiájának elkészítése” című projekt 2016. november 1-jével megkezdődött, zárását 2018. április 30-ra tervezzük. A platform a projekt megvalósítási időszakában évente legalább négyszer, a fenntartási időszakban évente egyszer ülésezik.
A projekt legfőbb célkitűzése egy klímastratégiai dokumentum elkészítése, mely koncepciójában, módszerében és tartalmában segítheti a klímavédelmi törekvéseket, felhasználható javaslatokat tesz a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás érvényesüléséhez. A projekt keretében létrejön a megyei éghajlatváltozási platform, melynek célja a klímaadaptációval kapcsolatos tervezési és tájékoztatási tevékenységek összehangolása, az elkészült megyei klímastratégia érvényesülésének elősegítése, együttműködés a Klímabarát Települések Szövetségével.
Platform tagok
Az éghajlatváltozás hatásai és a változásokkal szembeni sérülékenység Magyarország területén országrészenként is eltérőek, ezért térségenként eltérő eszközök szükségesek az alkalmazkodáshoz is. A Csongrád Megyei Éghajlatváltozási Platform azért alakult meg, hogy a Csongrád megyei illetőségű, de különböző tudomány- és szakterületen működő, illetve a gazdasági élet szereplőit és a speciális igényű társadalmi csoportokat képviselő tagok konzultációs fórumaként részt vegyen a megyei szintű klímastratégia kialakításában és érvényesítésében. Bővebben
A Platform tagjai az alábbi szervezetek képviselői:
A 2013. március 28-án megalakult Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamara (Nemzeti Agrárgazdasági Kamara – NAK) feladata a hazai agrár- és élelmiszerszektor erősítése, érdekeinek érvényesítése, a magyar élelmiszerek versenyképességének támogatása, továbbá a szaktanácsadás, ezen kívül gyors, pontos és megbízható információk eljuttatása a gazdálkodókhoz.
A Kamara legfontosabb feladata a hazai agrár- és élelmiszerszektor erősítése, a magyar termékek versenyképességének javítása itthon és a nemzetközi piacokon. Az NAK vezető szerepet tölt be a nemzeti agrár- és élelmiszer stratégia alakításában és megvalósításában, továbbá a kormányzat első számú szakmai tárgyalópartnereként széles körű igazgatási és szolgáltatási közfeladatokat lát el. A NAK tevékenysége alapvetően három területen összpontosul. A tagok versenyképességének növelését gyakorlatorientált szolgáltatásokkal segíti, a vállalkozási környezet javítása érdekében lobbizik a kedvező agrárpolitikai döntésekért, emellett a magyar agrárium nemzetközi érdekvédelmével igyekszik jobb versenyfeltételeket teremteni a külpiacokon a magyar termékeknek.
Hazánk természeti adottságai, földje, vízkészlete, éghajlati viszonyai kivételes lehetőségek tárházát jelentik. A Kamara legfőbb célkitűzése szerint biztosítja, hogy hazánk természeti adottságaival azok éljenek, akik a hazai értékteremtő munkában és az ehhez kapcsolódó közteherviselésben is tevőlegesen szerepet játszanak. A Kamara az így működő vállalkozók és vállalkozások számára minden segítséget megad tevékenységükhöz.
A Magyar Tudományos Akadémia Közgazdasági és Regionális Tudományi Kutatóközpont Regionális Kutatások Intézetének (MTA KRTK RKI) elődje (MTA Regionális Kutatások Központja) 1982-ben alakult. Az Intézet kecskeméti csoportja az elmúlt években bekapcsolódott a klímaváltozás hatásainak kutatásába, a kedvezőtlen hatásokkal szembeni válaszok kidolgozási folyamatába.
Intézetünk részt vett 2015. június és december között az EGT Alapok Alkalmazkodás a klímaváltozáshoz programjában, „Magyarország hosszú távú társadalmi és gazdasági fejlődési pályájának előrejelzése” címmel. Ennek keretében a 2050-ig várható társadalmi és gazdasági irányok előrejelzésével kívánunk hozzájárulni a klímaváltozáshoz való alkalmazkodáshoz. Az eredmények a Nemzeti Adaptációs Térinformatikai Rendszer (NATéR) részét képezik.
A projektben demográfiai, gazdasági és földhasználati témákban vizsgáltuk és számszerűsítettük különböző földrajzi léptékeken és időtávokon, hogy a társadalmi-gazdasági térbeli folyamatok és a klímaváltozás hogyan hatnak egymásra.
Foglalkoztunk többek között a klímasérülékenységi vizsgálatok azon csoportjával, amelyek a hőhullámokkal szembeni sérülékenységet, közegészségügyi kockázatokat és egészséghatásokat értékelik. A 2000-res évek elején indult kutatások a nyári időszakban a hőhullámokkal kapcsolatos megbetegedési (pl. hőstressz miatti rosszullétek, szív- és érrendszeri panaszok, légzőszervi problémák, bőrkiütések), halálozási (pl. napi többlethalálozás) és igénybevételi (pl. mentőhívások, sürgősségi esetek) valószínűségek növekedésére hívják fel a figyelmet, amelyek különösen veszélyesek a kisgyerekekre, idősekre, krónikus betegekre, hátrányos helyzetűekre.
A teljes projekt eredményeit a Czirfusz Márton, Hoyk Edit és Suvák Andrea által szerkesztett Klímaváltozás – társadalom – gazdaság: Hosszú távú területi folyamatok és trendek Magyarországon (Pécs: Publikon Kiadó, 2015. p. 302.) című kötetben foglaltuk össze, amely a projekt honlapjáról letölthető:
http://nater.rkk.hu/wp-content/uploads/2015/12/klimavaltozas_e_teljes.pdf
Az Energiaklub Szakpolitikai Intézet és Módszertani Központ Egyesület (www.energiaklub.hu) egy független szakmai civil szervezet, amely több mint 25 éve dolgozik az éghajlatvédelem területén. Szemléletformálással, oktatással, képzéssel, kutatásokkal és helyi igényekre szabott, hosszú távú fejlődést szolgáló tervek készítésében segítjük a hozzánk fordulókat. A legfrissebb, leghatékonyabb eszközöket használjuk, célunk, hogy az adaptáció és a kibocsátás-csökkentés területén azonnali eredményeket érhessenek el megbízóink.
A Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat Nemzeti Alkalmazkodási Központ Főosztályának bemutatása
A Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat Nemzeti Alkalmazkodási Központ Főosztályának bemutatása A Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat (MBFSZ) 2017. július 1-jén jött létre a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet (MFGI) és a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal (MBFH) egyesítésével. Az intézmény, jogelődjei révén a földtudományi kutatómunka területén közel másfél évszázados múltra tekint vissza.
A Nemzeti Alkalmazkodási Központ Főosztály (NAKFO) a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat önálló szervezeti egysége, amelynek jogelődjét 2012-ben hozták létre. A főosztály feladata az éghajlatváltozáshoz történő alkalmazkodással kapcsolatos tudományos és szakértői feladatok ellátása, valamint a klímapolitika támogatása. Kiemelt feladata a Második Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia és a hozzá kapcsolódó cselekvési tervek kidolgozása, felülvizsgálata, értékelése.
2013 és 2016 között a főosztály egyik legjelentősebb projektje a Nemzeti Alkalmazkodási Térinformatikai Rendszer (NATéR) létrehozása volt. A NATéR egy többfunkciós térinformatikai rendszer, amely elősegíti az éghajlatváltozás hatásaihoz való alkalmazkodást szolgáló jogalkotást, stratégiaépítést, döntéshozást és a szükséges intézkedések megalapozását Magyarországon. A NATéR rendszer közvetlenül támogatta a második Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia megvalósulását, felülvizsgálatát és értékelését. A rendszer három fő részből áll: térképi megjelenítő rendszer, adatbázis (GeoDat – mely a modellezésen alapuló számítási eredményeket tartalmazza) és metaadatbázis, mely az információk közötti eligazodást segíti. A NATéR továbbfejlesztése jelenleg folyik az intézmény más főosztályainak és külső intézményeknek a bevonásával KEHOP támogatásból.
A klímaváltozással kapcsolatos információk alacsonyabb területi szinteken való alkalmazását, a helyi és térségi klímavédelem elősegítését szolgálják a Klímabarát Települések Szövetségének megbízásából, a NAKFO-n készített klímastratégiai módszertani útmutatók. Ezek célja, hogy a hazai térségi és települési klímastratégiai tervezés egységes szakmai alapokon történjen, az éghajlatváltozás megelőzésével, a jelenség várható hatásaihoz való alkalmazkodással, felkészüléssel és a szemléletformálással foglalkozó stratégiai fejezetek a nemzetközi és hazai klímapolitikai elvárásoknak megfelelően készüljenek; a stratégiák eredményessége mérhető és monitorozható legyen. Az utóbbi évben a megyei klímastratégiai módszertanok gyakorlati alkalmazásában is közreműködött a főosztály. Három megyei önkormányzat – Pest, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar – számára készítették el a főosztály tervező munkatársai a megyei klímastratégiát a KEHOP 1.2.0. konstrukció keretében. A NAKFO a stratégiakészítéshez kapcsolódó szemléletformálási tevékenységekben is részt vesz és több megyei Éghajlatváltozási Platform munkájában is közreműködik.
Jelenleg futó projektjeik közé tartozik a Montenegro klímaváltozáshoz való alkalmazkodását segítő térinformatikai rendszer megvalósíthatóságának vizsgálata, illetve a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat megbízásából – a NAKFO – konzorciumi tagként – Fenntartható Energia és Klíma Akciótervek (SECAP-ok) készítését vállalta nyolc megyei LEADER Helyi Akciócsoport részére.
A főosztály működéséről lásd bővebben: http://nakfo.mbfsz.gov.hu/
Klimatikus változások és a növénynemesítés
Gabonakutató Nonprofit Közhasznú Kft.
Szeged
A szegedi Gabonakutató az ország legnagyobb állami tulajdonú növénynemesítési intézménye. A jelenleg 225 főt (köztük 45 diplomás) foglalkoztató cég a hazai és a nemzetközi vetőmagpiacon jelentős arányban van jelen a legjelentősebb szántóföldi növényfajokban. A nemesítési munkánkban – melyet az ország területén több tesztelési környezetben végzünk - mindig is kiemelkedő jelentősége volt az abiotikus és biotikus stresszhatások elleni szelekciónak. Az utóbbi 15 év során, amikor nyilvánvalóvá vált a felmelegedés és a szélsőséges időjárás visszafordíthatatlan folyamata, a klimatikus faktorok elleni rezisztencia kiemelt szerepet kapott munkánkban. Ilyen pl. a kalászos gabonákban a télállóság növelése, a hősokk elleni tolerancia pedig minden növényben kulcskérdéssé vált. A szárazságtűrés fejlesztése is minden fontos gazdasági növényfajunk nemesítésében központi cél - pl. búzanemesítőink a szántóföldön eső árnyékolóval berendezéssel, üvegházban vízmegvonással végeznek irányított szárazságtűrési kísérleteket. Eredményeink alapján vannak kiemelkedő növények, amelyek már most jó eszközként szolgálnak a gazdáknak a klímaváltozási alkalmazkodásban: rozsbúza (Triticale Wittm.), cirok (Sorghum sp.), a super korai termésű kukorica (Zea mays), mely utóbbi termék kiválóan alkalmazható a kettős termesztésben, azaz bátran ajánlható korán lekerülő borsó, v. repce utáni második termesztésre. Új agronómiai eredmény a vegyes vetésű kukorica-cirok technológia is, melyet elődeink már 80 évvel ezelőtt is alkalmaztak, de nyilván más technikai és ökológaiai körülmények közt.
Több hazai és EU-s pályázati fejlesztési projektekben veszünk részt, amelyekben speciális területekre fejlesztünk fajtákat hibrideket, ahol már most is olyan körülmények vannak (pl. Kazahsztán), amelyek a Kárpát – medencében néhány évtized múlva, az előrejelzések szerint várhatóak.
Vakok és Gyengénlátók Csongrád Megyei Egyesülete
Egyesületünk a látásban akadályozott személyek érdekeinek képviseletét, védelmét látja el. Kiemelt figyelemmel kísérjük az akadálymentes környezet kialakítására fordított erőfeszítéseket a fizikai és az infokommunikácioós területen is. Tevékenyen részt veszünk ebben a folyamatban, szakmai tanácsokkal segítjük a középületek, járdák, megállók, közlekedési csomópontok akadálymentesítését, valamint a webes tartalmak egyenlő esélyű hozzáférésének kialakítását is.
A Csongrád Megyei Éghajlatváltozási Platform munkájában a következő területeken veszünk részt: a szemléletformálás során megjelenő tartalmak látássérült személyek számára történő hozzáférését segítjük. Megyénkben a közlekedési csomópontok jelzőlámpáinak hangjelző berendezésekkel történő ellátásához a bejelentkezésre működő távvezérelt rendszerű hangos lámpák telepítését kezdeményezzük, mely nemcsak biztonságossá teszi a látássérültek közlekedését, de energiahatékony, és a környezeti zajártalom csökkentéséhez is hozzájárul.
A hibrid és elektromos járművek megjelenése a klíma terhelését csökkentő megoldás a közlekedésben, viszont a nem hallható és számunkra nem látható járművek balesetveszélyesek. Az EBU (European Blinds Unuion) és az MVGYOSZ (Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége) állásfoglalásait követve az AVAS (Acoustic Vehicle Alerting System-akusztikus jármű riasztó rendszer) alkalmazásának tesztelését és bevezetését szorgalmazzuk.
A Népegészségügy klímavédelemmel kapcsolatos célkitűzései, tevékenysége, feladatai
Cél: A klímaváltozás egészségi hatásainak megelőzése, az alkalmazkodás elősegítése, valamint az időjárás egészségre gyakorolt hatását előrejelző rendszer működtetése.
1. A klímaváltozás hatásai egyre nyilvánvalóbbak. Az egyik legfontosabb hatás, a hőhullámok egyre gyakoribbá válnak: 1992-2006 között a hőhullámok (minimum 3 egymást követőnapon a napi középhőmérséklet a 25 C fok küszöbérték feletti) egyre sűrűbben jelentkeztek. Számszerűen évente 73 nappal nőtt a „hőhullám napok” előfordulása, bár az egyes években jelentős ingadozás figyelhető meg, az elmondható, hogy míg 1992 és 2000 között 6 hőhullám érte el hazánkat, összesen 27 igen meleg nappal, addig 2001-2006 között 11 hőhullám következett be 52 igen meleg nappal. A közeljövőben is feltételezhető a hőhullámok ismét gyakori előfordulása. Az elemzett 15 évadatai alapján feltételezhető a hőhullámok számának és tartamának növekedése, ami szükségessé teszi, hogy egységes szakmai elvek mentén kerüljön sor a hőség során alkalmazandó intézkedések megfogalmazására és végrehajtására.
„Az éghajlatváltozás egyértelműen káros hatással lesz az egészségre a hőhullámokon, természeti katasztrófákon, levegőszennyezésen és a betegséghordozók által közvetített fertőzőbetegségeken keresztül.
A Népegészségügy egy egységes szakmai stratégiát alakított ki a hőhullámok hatásainak enyhítésével és azok lehetséges következményeinek kezelésére vonatkozóan.
Ennek a stratégiának az elemei:
A nyári cselekvési terv előkészítése:
2. Nő a járványveszély, megszaporodnak a fertőző betegségek, sőt újabbak ütik fel fejüket. Hazánkban már megjelent a nyugat-nílusi vírusos láz, amelynek már a gyanúját is be kell jelenteni az észlelő orvosnak az illetékes népegészségügyi főosztályok részére. Ezenkívül az éghajlatváltozás a víz és az élelmiszer útján terjedő betegségekre, valamint a zoonózisokra is hatással lehet.
3. Várhatóan megnövekednek az allergén növények okozta megbetegedések. A környezeti levegő finomrészecske-tartalmának való hosszú ideig tartó kitettség számos egészségügyi problémát súlyosbít, így a krónikus obstruktív légúti betegséget, ami az embereket még érzékenyebbé teszi az éghajlat által előidézett további stressz tényezőkkel szemben.
Az egészséghez való alapjog és az egészséges környezet biztosítása érdekében a parlagfű elszaporodásának és virágzásának megakadályozása kiemelt jelentőségű feladat, mellyel kapcsolatosan az 1230/2012 (VII.6.) számú kormány határozat – Magyarország Parlagfű Elleni Rövid és Középtávú Védekezési Akcióterve – tartalmaz ütemezett, 2012 – 2020. évre vonatkozó feladatokat.
Az akcióterv részletesen kitér az alábbi feladatok teljesítésére:
A környezetvédelmi és természetvédelmi hatóság klímavédelemmel kapcsolatos hatósági tevékenysége, feladatai
A környezetvédelmi és természetvédelmi hatóság – Magyarország valamennyi megyéjében, jellemzően a megyeszékhely szerinti járási hivatal szintjén, az egész megyére vonatkozó illetékességgel – látja el hatósági feladatait. Ennek keretében egyre növekvő jelentőséggel bír az éghajlatváltozás hatásaival kapcsolatos hatósági tevékenység. A hatóság által lefolytatásra kerülő, úgynevezett komplex engedélyezési eljárásoknál (előzetes vizsgálati eljárás, környezetvédelmi hatásvizsgálati eljárás) vizsgálja a tervezett tevékenység, létesítmény hatásait, létesítésének szerepét az éghajlatváltozással összefüggésben, egyrészt az éghajlatváltozással szembeni érzékenység tekintetében mind a tevékenység, mind telepítési hely és a tevékenység hatásterülete, az éghajlati tényezők vonatkozásában, másrészt az éghajlatváltozás hatásaihoz való alkalmazkodás, alkalmazkodási képességre való hatás szempontjából. A lehetséges hatások szempontjából kockázatelemzést is kell a kérelemhez mellékelni, illetve a hatásvizsgálat köteles tevékenység esetében meg kell adni az egyes üvegházhatású gázok várható kibocsátását.
A hatóság levegőtisztaság-védelemmel összefüggő hatósági feladatai keretében hatósági engedélyezés során vizsgálja az üvegházhatású gázok kibocsátásával járó ipari tevékenységek környezeti hatásait, azok kibocsátását szabályozva – amennyiben az adott légszennyező anyagra jogszabályban megállapításra került – határértéket állapít meg, vizsgálja a tevékenység elérhető legjobb technikának való megfelelését.
A hatóság számára az Alaptörvényből is következő, természetvédelmi hatósági hatásköréhez kapcsolódó feladat a védett természeti értékek, élőhelyek, védett területek megőrzése. Ennek keretében az éghajlatváltozással érintett védett értékek eredményes védelme érdekében – a természetvédelmi kezelői feladatokat ellátó nemzeti park igazgatóságokkal együttműködve – jár el a hatáskörébe tartozó természetvédelmi engedélyezési eljárásokban, érvényesíti ezen szempontokat szakhatóságként eljárva más hatóságok, például a vízügyi hatóság, építésügyi hatóság eljárásaiban, valamint az engedélyezett tevékenységek ellenőrzése során is.
A hatóság szerepet vállal a társadalmi tudatformálás, ismeretterjesztés területén is. Hatóságunk ebben az évben október hónapban rendezett kiállítást a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló Washingtoni egyezmény hatálya alá tartozó fajok helyzetének bemutatásáról a Csongrád Megyei Kormányhivatal Szeged, Rákóczi tér 1. szám alatti épületében, amelyet főként általános iskolás tanulók látogattak. A kiállítás keretében szakmai napok is megrendezésre kerültek, ezek között az október 24-i nap az éghajlatváltozásról szólt előadásokkal és a Csongrád Megyei Önkormányzat klímastandja közreműködésével.
Rendezvények
2017. június 16. – Csongrád Megye Klímastratégiájának készítéséhez kapcsolódó nyitókonferencia
A Csongrád Megyei Önkormányzat a megyei klímastratégia készítésének első nyilvános fórumaként önkormányzatok, szakmai szervezetek és gazdálkodók részvételével nyitókonferenciát tartott Mórahalmon, az Aranyszöm rendezvényházban. A konferencia ráirányította a figyelmet az éghajlatváltozás számunkra is érezhető, összetett hatásaira és az alkalmazkodási lehetőségekre. A térségünket érintő következmények miatt a rendezvény tematikája a szélsőséges időjárási helyzetek, a vízkészleteket érintő változások, a talajmegújító gazdálkodási módszerek, a településfejlesztési és település-üzemeltetési kihívások és a klímastratégiák szerepének bemutatására és megvitatására épült fel.
2017. április 24. – a platform alakulóülése
2017. április 24-én tartotta alakulóülését a Csongrád Megyei Éghajlatváltozási Platform 17 szervezet részvételével. A testület elfogadta ügyrendjét és munkatervét. A tagok az ülést követően részt vettek a Klímabarát Települések Szövetsége által szervezett dél-alföldi regionális konferencián, melynek témája a klímaváltozás és annak következményei. A meghívott tudományos, szakmai, civil, üzleti és önkormányzati szereplők plenáris előadásokon és panelbeszélgetésen osztották meg egymással tapasztalataikat.
2017. június 12. – második platformülés
Az írásbeli ülés napirendjén Csongrád Megye Klímastratégiájának megalapozása, módszertana, és ezzel összefüggésben a platform szakmai álláspontjának kialakítása szerepelt. A tartalmi vázlattal és a módszertannal kapcsolatos észrevételek mellett a platformtagok szakmai kérdőív kitöltésével járultak hozzá a stratégia helyzetértékelésének és célrendszerének megalapozásához.
2017. szeptember 11. – harmadik platformülés és szakmai nap
A platform munkájához csatlakozott a Csongrád Megyei Kormányhivatal a népegészségügyért és a környezetvédelemért felelős szervezeti egységeivel, valamint a Csongrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. A testület munkareggelivel egybekötött ülést tartott Szegeden, melynek napirendjén Csongrád megye készülő klímastratégájának problématérképe és célrendszere szerepelt. A megye adottságai alapján kulcsfontosságú stratégiai terület lesz a vízkészlet-gazdálkodás és a megújuló energiaforrások alkalmazása. A célkitűzések eléréséhez nélkülözhetetlen az érdekelt ágazatok közötti információcsere és együttműködés.
A platform a jó gyakorlatok megismerése céljából szakmai úton vett részt a Szeri Ökotanyák Szövetségének alapítójánál Ópusztaszeren. A bemutatott tanyai gazdaság és az együttműködő ökotanyák a Tisza egykori, ma már szárazodó árterén, helyenként természetvédelmi oltalom alatt álló földterületeken törekszenek az önfenntartó, kisüzemi gazdálkodási formák újragondolására és alkalmazására.
Workshopok
Csongrád megye klímastratégiájának a célrendszert meghatározó javaslati munkarészét 2017 októberében térségi workshopok keretében egyeztettük a helyi érdekeltek képviselőivel, önkormányzatokkal, klímavédelemért elkötelezett vállalkozásokkal. A workshopok kiemelt témája volt a megújuló energiaforrások alkalmazása, melynek kapcsán mind az önkormányzatok, mind a meghatározó vállalkozások többéves tapasztalattal és előremutató fejlesztési célkitűzésekkel rendelkeznek.
Klíma-stand a Szegedi Füvészkert Föld napi programján
A Föld napja az egyik legismertebb környezeti témájú világnap, a lakosság egyre nagyobb része tud róla és vesz részt az ezzel kapcsolatos programokon. Ezek egyike a Szegedi Tudományegyetem Füvészkertjének minden évben megrendezett Föld napi rendezvénye, melyhez idén a Csongrád Megyei Önkormányzat is csatlakozott „klíma-standjával”. A környezeti tudatformálás alapvető feladata, hogy mire a gyermekek felnőnek, az életük természetes részévé váljon a takarékosság az energiával, a vízzel, a természet adta javakkal. A klímaváltozás olyan „izgalmas kihívás”, amelyben a mai fiatalok kreativitásán is múlik az alkalmazkodás sikere.
Szemléletformáló akciók
A szemléletformáló akciók célja, hogy a gyerekek és felnőttek számára is ismertebbé váljanak az éghajlatváltozás súlyos következményei, és tudatosuljon a közvéleményben, hogy a változás csökkentéséhez és az alkalmazkodáshoz kis odafigyeléssel mindenki hozzájárulhat. A megyei önkormányzat „klíma-standjával” a megye számos helyszínen - a Mórahalmi Sokadalomban, a Makói Hagymatikum Gyógyfürdő fürdőfesztiválján, a Hódmezővásárhelyi Strand, Termálfürdő- és Sportuszodában, szegedi Vadasparkban, a csongrádi borfesztiválon, a kisteleki aratóünnepen és a szentesi lecsófesztiválon - játékos feladatokkal, kézműves foglalkozásokkal vártuk az érdeklődőket, csatlakozva a 2017-es év kiemelkedő járási rendezvényeihez.
Faültetés a megye településein
A projekt keretében az önkormányzat a Föld napjához kapcsolódóan a megye valamennyi településén egy előnevelt facsemete került elültetésre óvodás-iskolás gyerekek közreműködésével. A program célja a figyelemfelkeltés a fák fontosságára, a klímavédelem és az általános környezettudatosság szempontjából. A fák szerepe a klímaváltozással kapcsolatos mitigációban és adaptációban is kulcsfontosságú. A települések faállományának fenntartásában, védelmében a lakosságnak is fontos szerepe lehet.
Stratégia
Hírlevelek
Rajzpályázat