2025. május 28-án, Csongrád-Csanád Vármegye Önkormányzatának épületében, a Belvedere-palotában tartotta alakuló ülését a Csongrád-Csanád Vármegyei Felzárkózási Fórum. A Fórumon aláírásra került az együttműködési megállapodás 1. számú módosítása, továbbá kialakításra került a mélyszegénységben élők, romák, fogyatékkal élők esélyegyenlőségi munkacsoport valamint a nők, gyermekek, idősek esélyegyenlőségi munkacsoport.
Ezzel megkezdődött Csongrád-Csanád Vármegye Önkormányzata TOP_PLUSZ-3.1.3-23-CS2-2024-00001 azonosítószámú, „Az Identitástudat erősítése Csongrád-Csanád vármegyében” című pályázata szakmai programjainak előkészítése, kialakítása.
A pályázat keretében Csongrád-Csanád Vármegye Önkormányzatának kiemelt feladata a Vármegyei Felzárkózási Fórum további működtetése, a korábbi EFOP-1.6.3-17 pályázat keretében létrejött Csongrád Megyei Felzárkózási Fórum tevékenységének folytatása.
A Vármegyei Felzárkózási Fórum célja a hátrányos helyzetű csoportok felzárkózását segítő vármegyei szintű egyeztetési, konzultációs rendszer működtetése, a vármegye településein élő hátrányos helyzetű csoportokat érintő szolgáltatáshiányokra vonatkozó megoldások keresése, ennek érdekében a települések helyi esélyegyenlőségi programokhoz kapcsolódó feladatellátásának segítése; területi és ágazatközi együttműködések erősítése; tapasztalatcsere biztosítása a programokat megvalósítók között.
Fontos feladata továbbá:
- Szolgáltatási Út Térkép és Vármegyei Esélyteremtő Paktum felülvizsgálatában, módosításában, új kidolgozásában való közreműködés, véleményezés és a dokumentumok elfogadása.
- Hátrányos helyzetű célcsoportonkénti tematikus ülések szervezése.
- Társadalmi felzárkózási szempontok érvényesítése a vármegyei stratégiai és fejlesztési dokumentumokban.
- A vármegyéhez tartozó önkormányzatok szolgáltatási hiányainak megoldására fejlesztési irányok, ajánlások, megoldások megfogalmazása a helyi önkormányzatok felé.
- A vármegyei szolgáltatáshiányok rendszer szintű anomáliáinak jelzése a helyi szolgáltatók felé. Ágazatközi információcsere és együttműködés biztosítása.
- Munkacsoportok létrehozása és működtetése.
A Fórum évente legalább kétszer ülésezik. A Fórum munkacsoportok háromhavonta, a helyi esélyegyenlőségi programok hátrányos helyzetű célcsoportjaihoz kapcsolódó tematikus üléseket tartanak, amelyek a szolgáltatási hiányok kiküszöbölését segítő együttműködési lehetőségeket feltérképezik, feltárják, és megoldási javaslatokat fogalmaznak meg a Fórum számára. A tematikus üléseken a témában érintett külső szereplők bevonására is sor kerül.